jasno — tisk
čas výtisku: 2024–05–21 | 07:39 UTC
publikováno: 2023–03–05 | 15:08 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Výhled: Březen 2023
2023-03-05 Výhled počasí na nadcházející týden nepotěší příznivce jara. Bude stále zataženo a často se srážkami. V pondělí 6. března zataženo, čerstvý západní vítr, ojediněle až místy bude přechodně pršet, teplota vzduchu max 5 °C. V úterý bude velmi podobně, oblačnost se však místy protrhá a bude přechodně i polojasno. Srážky by měly být jen výjimečně. Vítr čerstvý jihozápadní a teplota max 4-7 °C. Ve středu nás bude přecházet frontální vlna, bude zataženo ve stylu "mraky se budou válet po zemi" a na většině území déšť, v severní polovině i sněžení. Vítr jižní až jihozápadní kolem 4 m/s a teplota max 2-5 °C.
Ve čtvrtek budeme ale nadále zůstávat na studené straně rozhraní frontální vlny, mělo by být zataženo se srážkami, které by během dne měly ubývat (předpovídat počasí na frontální vlně je ale dost alchymie, může to být dost jinak). Teploty max 5 °C, vítr v nízkých polohách jen slabý západní, na horách ale silný.

V pátek zataženo s četnými srážkami, silným jihozápadním větrem s nárazy a teplotami k 10 °C. V sobotu k nám od jihozápadu postoupí teplá fronta, která však zastaví svůj postup a začne se dočasně vracet, čímž nabude charakter studené fronty 1. druhu a k nám zase pronikne studený vzduch od severu. Na celém území bude zataženo se srážkami, v nížinách kapalnými, od středních poloh sněhovými. Vítr bude proměnlivý, teprve na hřebenech hor západní kolem 10 m/s. Teplota vzduchu v nížinách jen kolem 0 °C.

V neděli by se však přece jen měla teplá vzduchová hmota nad západní Evropou rozhýbat na východ a u nás by studený vzduch měl ustupovat k východu a být nahrazován teplejším vzduchem od jihozápadu. Oblačnost by se mohla protrhávat na polojasno, beze srážek, i když teplota vzduchu bude asi do 5 °C, na hřebenech Šumavy vlivem začínající inverze snad i více. Až v noci na pondělí 13. března by mělo přijít větší oteplení, v pondělí pak bude polojasno až oblačno s ojedinělými srážkami, většinou už ale protrhanou oblačností a teplotami až k 15 °C. Vítr bude čerstvý a nárazový od jihozápadu.

No a v úterý bychom měli být v teplém sektoru tlakové níže s polojasnou oblohou a teplotami až 20 °C a čerstvým jihozápadním nebo jižním větrem.
Podotýkám, že pravděpodobnost naplnění předpovědi se snižuje s rostoucí časovou vzdáleností, takže zejména výhled na druhou polovinu týdne a pak po 12. březnu berte s určitou rezervou.

Střednědobá předpověď modelu ECMWF odhaduje polovinu března jako teplotně nadprůměrnou, ale koncem března a duben předpokládá teplotně v průměru, srážkově by měl být březen a duben také v normálu. .