jasno — tisk
čas výtisku: 2024–05–21 | 07:11 UTC
publikováno: 2022–04–08 | 13:55 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Kniha: Atlas oblaků 2022
Vyšel nový Atlas oblaků. První jsme vydali v březnu 2001, tj. 20 let před tímto (zatím) posledním vydáním. Vůbec jsem nečekal, že by čtenáři mohli mít o takové téma zájem. Kdyby šlo o atlas hub, anatomický atlas, atlas letadel nebo historie výpočetní techniky, čekal bych zájem veliký. Ale atlas oblaků? .
Nicméně kniha se rychle vyprodala a tak ji nakladatelství Svět křídel vydávalo s novým textem a obrazovým vybavením znovu a znovu — dohromady snad 20 tisíc kusů. Takový zájem čtenářů o počasí a dění na obloze jsme nečekali a máme radost, že přírodní děje v atmosféře se těší takové pozornosti.
Tohle první vydání z roku 2001 teď marně hledám ve své knihovně. Nejspíš jsem všechny autorské výtisky rozdal. Tak už nemám ani tu drobnou památku; mám jen elektronickou podobu v počítači.
.
Vyrobit takovouto knihu znamená hodně práce. Vyrážet do terénu, tahat s sebou neustále foťák a fotit všechno, co obloha nabízí. A pak vysedávat stovky hodin u počítače, kreslit grafiku, vybírat snímky a vysázet celou knížku, aby byla pro čtenáře poučná i pohledná.
Za 20 let proběhl docela velký pokrok v meteorologii i v taxonomii oblaků, přišla nová morfologická označení a v neposlední řadě i mně vyšla řada dalších knih, jejichž pomocí jsem se „vyučil“ ve skládání textu, grafiky, vizuální podobě knížky. Nová kniha tak může nabývat lepší podoby i obsahu. .
A také přišly sociální sítě, díky nimž lze každou zajímavost lépe prosadit mezi potenciální čtenáře. Ještě před zahájením tvorby této publikace jsem rozhodil informaci o tom, že knihu chystáme, a předběžný zájem byl velký. Z toho formuluji názor, že kniha bude pro meteorology, ať profesionální, tak i hobbíky, dobrým pomocníkem při pohledu na oblohu a to krásné oblačné divadlo, které se tam často nabízí.
.