jasno — tisk
čas výtisku: 2024–05–21 | 06:53 UTC
publikováno: 2021–12–20 | 10:47 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Vánoce 2021: Jaké bude počasí?
Obecně bude velmi oblačné s nadnulovými teplotami v nižších a středních polohách. Ani letos tedy nebudou Vánoce na sněhu, s výjimkou horských poloh. Do čtvrtka 23. 12. 2021 bude doznívat poněkud chladnější počasí, ovlivněné výskytem tlakové výše nad střední Evropou. Nad Atlantikem se však zformovala rozsáhlá a hluboká tlaková níže, která se během vánočních svátků přesune blíž k Evropě a postupně bude stále více ovlivňovat počasí u nás. .
V noci ze čtvrtka na pátek 24. 12. přejde naše území od západu teplá fronta, která přinese slabé srážky, většinou dešťové. Vlivem podchlazeného povrchu však srážky budou v některých lokalitách namrzat a bude vznikat ledovka. Neměla by ale být velkého rozsahu. Ve vysokých nadmořských výškách bude sněžit. Bude zataženo, základna oblačnosti bude jen nízko nad zemí. Současně bude foukat čerstvý jihozápadní až západní vítr o rychlosti 4-8 m/s, na hřebenech hor bude vítr silný.

Během pátečního Štědrého dne bude nadále zataženo s teplotami kolem 4-8 °C. Navečer by měly od jihozápadu přijít další dešťové srážky, pršet bude i na hřebenech hor, případně může padat mokrý sníh. Vítr poněkud zeslábne, teploty budou stále nadnulové.

V sobotu 25. 12. bude zataženo s ojedinělými srážkami; srážky spíše nebudou, nebo jen výjimečně. Vítr bude foukat jihozápadní do 5 m/s a teplota se bude udržovat kolem 5 °C.

V neděli bude velmi podobné počasí — velká oblačnost s výjimečnými ojedinělými srážkami, i v nejvyšších horských polohách dešťovými. Oblačnost se však během dne bude dočasně protrhávat, někde může být i chvilkové polojasno. Vítr bude jihozápadní 5 m/s. .
V dalších dnech až do Silvestra bude zesilovat vliv tlakové níže nad západní Evropou. Nadále bude velká oblačnost, jen občasně protrhaná. Srážky budou proměnlivé, postupně jich bude přibývat, ale budou dešťové. Vítr bude čerstvý jihozápadní kolem 4-8 m/s, teploty stále nadnulové 1-8 °C.

Vývoj na začátku roku 2022 je nejistý. Pravděpodobně se bude utvoří tlaková výše severně od střední Evropy, což by přineslo zpočátku studenou advekci od severu až severovýchodu s možností sněžení. Později by se tato tlaková výše měla přesunout jižněji a u nás by byla příčinou proměnlivé oblačnosti, buďto inverzní situace s nízkým stratem, anebo i možností vyjasnění a nočních mrazů, zatímco přes den by slunce přineslo teploty mírně nad nulou. Tento scénář je však v současnosti nejistý a nelze s dostatečnou mírou pravděpodobnosti určit počasí kolem přelomu roku 2021/2022.