jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–24 | 02:58 UTC
publikováno: 2017–11–29 | 06:51 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Alternativní předpověď: Zima 2017/18 podle martinské husy
Alternativní předpověď na celou sezónu je pro meteorology–odborníky jistě problematická. Moderní metody předpovědí jdou jinou cestou, než "věštění z přírody", a je to samozřejmě správně. Přináším zde předpověď na celou zimu podle svatomartinské kachny jako jistou zajímavost, kterou můžeme po skončení zimy porovnat s reálným průběhem.

Nejprve ale pranostika, která říká: "Na svatého Martina nejlepší je husina. Pohleď na hruď i na kosti, poznáš, jaká zima se rozhostí. Je-li kobylka martinské husy namodralá, bude zima mírná. Je-li bílá, bude zima tuhá. Je-li kobylka bílá jen vpředu, bude zima tuhá jen před Vánocemi. Je-li bílá vzadu, bude zima tuhá po Vánocích. Je-li začátek kobylky tmavý, bude zima na počátku blátivá. Je-li konec kobylky tmavý, bude blátivý a vlhký až konec zimy."

Z těchto znalostí vychází i průzkum martinské husy (nebo i kachny), který dělá rodina mé gymnaziální spolužačky. Letošní husa sdělila, že před Vánoci přijde chladné, možná lehce mrazivé období, zřejmě provázené i trochou sněhu. Vánoce samotné budou teplejší, na blátě, ale už na jejich sklonku, případně těsně po nich, by mělo přijít mrazivé a sněhové období, které by mělo trvat celý leden. Potom bude obleva a únor už by měl být spíše bez sněhu a s teplotami už postupně nadnulovými.
.
Platnost předpovědi z martinské husy se vztahuje k prostředí, kde byla husa chována. V tomto případě jde o střední Čechy a polohy nižší až střední. Na horách se dá očekávat sněhová pokrývka i v únoru, v nížinách ale bude spíše blátivo. To ale nevylučuje kratší studené epizody.
Americký klimatologický model predikuje evropskou zimu 2017/18 spíše teplou. Všechny zimní měsíce uvádí jako teplotně nadprůměrné, největší kladné odchylky by měly být v únoru. Srážkově by měl být poněkud bohatší prosinec, další dva měsíce by měly být kolem normálu nebo spíše sušší. .