jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–24 | 02:26 UTC
publikováno: 2017–11–11 | 06:14 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Předpověď: Týden 11. 11. – 19. 11. 2017
Pokročilý podzim a blížící se meteorologická zima přinášejí pro tuto dobu charakteristické počasí, odpovídající dlouhodobým průměrům meteorologických prvků. V sobotu 11. 11. přešla naše území studená fronta a proudí k nám studený a vlhký vzduch od západu až severozápadu. Přes den bude většinou polojasno až oblačno, na horách zataženo, místy budou přeháňky, od vyšších středních poloh smíšené a na horách sněhové. Vítr bude západních směrů kolem 8 m/s, teploty přes den 4-8 °C, v noci kolem 1-5 °C. Odpoledne a večer k nám postoupí další frontální rozhraní a přinese zataženo a trvalé srážky, na horách sněhové.

V druhé polovině noci na neděli 12. 11. se oblačnost protrhá a bude až skoro jasno, beze srážek. Vát bude západní vítr 5 m/s, teploty klesnou na -2 až 2 °C. Přes den pak bude polojasno až oblačno, od jihozápadu bude později opět přibývat oblačnosti na zataženo se srážkami, už od nižších poloh sněhovými. Vítr se bude značně měnit, od východního přes severozápadní až na západní. Přes den budou teploty 3-7 °C, v noci pak -2 až 2 °C. Pozor na sněhovou břečku nebo trvalou sněhovou pokrývku.

V pondělí bude velká oblačnost, na východě se ještě bude projevovat vliv tlakové níže a frontálního rozhraní, a budou zde většinou smíšené nebo sněhové srážky, ustupující dále k východu. V Čechách se od západu bude oblačnost poněkud protrhávat. Vítr bude severozápadní kolem 5 m/s. Noční teploty vzduchu budou kolem -1 až 2 °C, denní maxima kolem 5 °C.

V úterý 14. 11. bude v noci polojasno a srážky už jen ojediněle. Vítr bude v Čechách jihozápadní až západní kolem 3 m/s, na Moravě a ve Slezsku severozápadní až severní 7 m/s. Noční teploty klesnou na -3 až 1 °C. Přes den bude skoro jasno až polojasno, beze srážek. Vát bude jihozápadní až západní vítr do 5 m/s, denní teploty vystoupí na 5 °C.

.
Ve středu 15. 11. bude malá oblačnost, od západu pak zvětšená, ale beze srážek, případně jen se srážkami ojedinělými v horských oblastech. Noční teploty klesnou na -3 až 1 °C, na západě na 0 až 4 °C. Vítr bude jen slabý jihozápadních směrů. Přes den bude polojasno a teploty vzduchu vystoupí až na 7 °C.

Ve čtvrtek 16. 11. budou v noci teploty kolem nuly, místy slabě pod nulou. Vítr zeslábne, bude jihovýchodní do 2 m/s a začnou se tvořit místy noční mlhy, které se pak přes den místy udrží po celý den, jinde se rozpustí. Přes den bude většinou oblačno cirrovitou oblačností, někde se bude udržovat nízká inverzní oblačnost. Vítr bude jihovýchodní kolem 3 m/s, denní teploty vzduchu vystoupí na 4-8 °C.

V pátek 17. 11. se v noci budou opět tvořit místy mlhy a teplota vzduchu klesne na -2 až 2 °C. Přes den bude polojasno, ale někde se mlhy udrží po většinu dne. Vítr bude foukat jihovýchodní kolem 4 m/s, denní teploty vystoupí na 4-8 °C, na horách vlivem inverze bude tepleji.
.
O víkendu pak v sobotu postoupí slabá studená fronta z Německa nad naše území, měla by přinést jen málo srážek, které od vyšších středních poloh budou smíšené nebo sněhové. Vítr zpočátku bude jihovýchodní kolem 4 m/s, postupně jihozápadní 5 m/s. Neděle bude oblačná, místy se srážkami, zejména na severovýchodě území. Po oba dny budou noční teploty kolem 0 °C a denní kolem 6 °C.