jasno — tisk čas výtisku: 2024–12–10 | 21:53 UTC publikováno: 2017–02–07 | 17:21 UTC autor článku: Petr Dvořák
Výrazná atlantická cyklóna vyhání teplý vzduch směrem k severnímu pólu
Mimořádně silný bouřlivý systém se nyní přesouvá nad Atlantským oceánem, jižně od Grónska. V důsledku dlouhodobé změny klimatu a vlivem krátkodobých jevů počasí je příčinou dramatického zvýšení teploty v oblasti severního pólu v tomto týdnu. Je to už potřetí v této zimní sezóně, kdy takováto bouře způsobí proudění teplého vzduchu směrem k pólu, kde navzdory dlouhému období bez slunečního svitu naroste teplota vzduchu až tak, že začíná tát led a sníh, i když jen v krátké epizodě.
Nepojmenovaná tlaková níže, která vypadá jako vystřižená z meteorologických učebnic, nabyla výrazně na intenzitě v průběhu neděle 5. 2. 2017. Tlak vzduch v centrální části níže dosáhl 932 hPa. Všeobecně se dá říci, že čím nižší tlak, tím silnější vítr, takže s takovou hodnotou nejnižšího tlaku lze říci, že to bouře myslí opravdu vážně. Je pravda, že takto nízký tlak odpovídá např. hurikánům 3. nebo 4. kategorie, ačkoli tato tlaková níže samozřejmě nevznikla v tropických zeměpisných šířkách, hurikánem není a ani nemůže dostat jméno, které Národní hurikánové centrum těmto tropickým bouřím přiřazuje.
Předpovědní oceánické centrum Národní meteorologické služby USA se této bouři nějaký čas věnovalo. Vznik a přesun tlakové níže byl správně předpovězen, bylo vydáno varování pro námořní lodě, které se musely oblasti vyhnout. Rychlost větru v bouři dosahovala kolem 140 km/h, v jihozápadní části cyklóny vznikaly vlny vyšší než 15 m.
I když je tato cyklóna pozoruhodná sama o sobě, má také nezanedbatelný vliv na počasí v arktické oblasti. V Arktidě byla značně teplá zima, která přišla po globálně rekordně teplém roce. Rozsah tloušťky arktického ledu je kolísavý spolu s nevýraznými teplotními minimy, která příslušejí této roční době, v souladu s charakteristikou počasí v dlouhodobém časovém horizontu. Arktida se otepluje dvakrát rychleji, než ostatní části světa, zejména proto, že je zde silná zpětná vazba kvůli tání sněhu a ledu, vlivem čehož se bílý povrch nahrazuje tmavým a zrychluje se tak celý proces oteplování.
Tato zima byla čímkoli, jen ne typickou pro oblasti dálného severu. Nejméně dvakrát během zimní sezóny došlo v Arktidě k takovému oteplení, že zde bylo dosaženo či překročeno 0 °C a došlo k masivnějšímu odtávání sněhu a ledu, což vyústilo ve vpády chladného vlhkého vzduchu do atlantského regionu Arktického oceánu.