jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–24 | 03:09 UTC
publikováno: 2016–09–02 | 10:10 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Podpovrchové vody: Sucho
Léto 2016 bylo srážkově vydatnější, než léto 2015, které bylo mimořádně suché. I tak ale nebyl dorovnán vláhový deficit z roku 2015, protože byla zima 2015/2016 chudá na sníh, jehož voda z jarního tání chyběla. Červenec 2016 byl srážkově mírně nadnormální, nicméně v současné době pokračuje nízký stav povrchových i podpovrchových vod.
Srážkově nadprůměrné byly pouze 2 měsíce, únor a červenec. Ostatní byly mírně podprůměrné. Teplotně byly nadprůměrné všechny dosavadní měsíce (srpnová data ještě nejsou k dispozici).
Pro letní srážky je charakteristický konvektivní charakter — padají převážně ve formě přeháněk, tj. z kupovité oblačnosti, jejíž výskyt je pseudonáhodný. Snadno se stává, že v jednom místě vypadávají přívalové srážky z bouřky, zatímco nedaleko za celé léto neprší vůbec. Na letní průměrné srážkové úhrny je proto nutno nahlížet jako na veličinu s velkým prostorovým rozptylem hodnot.
Sucho v teplé části roku je ve středoevropském regionu víceméně obvyklé. Srážkový deficit bývá dorovnán v následné zimní sezóně při dostatku sněhu, který na jaře roztává a zásobuje půdu vodou. Série mírných zim v posledních rocích však způsobuje současný nedostatek vláhy.