jasno — tisk
čas výtisku: 2024–07–15 | 02:35 UTC
publikováno: 2015–11–15 | 23:16 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Předpověď: Několik dní zimy
Ještě do pátku 20. 11. 2015 lze očekávat nezvykle teplé počasí se silným jihozápadním až západním prouděním a velkou oblačností. Teploty budou vlivem silného větru ve dne i v noci poměrně vyrovnané, noční minima by neměla běžně klesat pod 5 °C a denní maxima vystoupí na 13 až 15 °C. Srážek by mělo být málo a i ve vyšších polohách budou dešťové.

V pátek se nad střední Evropu rozšíří od severu rozsáhlá oblast nízkého tlaku vzduchu při zemi i ve vyšších hladinách atmosféry. Po přechodu studené fronty dojde k ochlazení, přes víkend se budou teploty pohybovat v nížinách jen málo nad nulou, na horách kolem nuly, zde napadne také nový sníh. Přes víkend bude srážek více, v nejnižších polohách stále ještě mohou být srážky dešťové nebo smíšené, ale od středních poloh je nutno očekávat sněžení, na horách může připadnout i 20-30 cm sněhu.

Po víkendu, od pondělí 23. 11., se budeme nacházet v týlu tlakové níže nad Pobaltím, a bude k nám proudit studený vzduch od severozápadu. Mělo by být oblačné počasí se sněžením nebo sněhovými přeháňkami a severozápadním až severním větrem. Hned v první polovině příštího týdne však bude oblačnosti ubývat až na polojasno – skoro jasno s tím, jak se bude od západu rozšiřovat hřeben vyššího tlaku vzduchu. Vítr se bude ztišovat. To přinese studené noci s teplotami kolem -3 až -6 °C, ani přes den nebudou teploty příliš vysoké, v nížinách mohou vystoupit slabě nad nulu, ve středních a hlavně vyšších polohách mohou zůstat i přes den pod bodem mrazu.

Podle současných předpokladů by chladné počasí nemělo trvat dlouho, v polovině příštího týdne se přesune tlaková výše ze západní Evropy přes střední Evropu k východu, a naše území se ocitne na její zadní straně. Postupně by se mělo obnovit teplejší jihozápadní oceánské proudění, takže počasí by mělo mít podobný charakter, jaký má v současnosti.