jasno — tisk
čas výtisku: 2024–07–15 | 02:22 UTC
publikováno: 2015–09–30 | 08:31 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Podzim 2015: Babí léto začíná
S přelomem září a října přicházívá do našich krajů babí léto. Toto období se vyznačuje chladnými nocemi s tvorbou mlh, které se během dopoledne rozpouštějí a odpolední slunce pak vytváří dojem stále ještě letního počasí. Podmínkou takového počasí je výskyt tlakové výše nad střední nebo jihovýchodní Evropou, protože tato situace zajišťuje jasné nebo skoro jasné počasí bez padajících srážek, které umožňuje intenzivní radiační ochlazování terénu a přilehlé přízemní vrstvy vzduchu, dále při ní nastává teplá advekce ve vyšších hladinách atmosféry.

Současná situace neodpovídá úplně přesně definici, ale znaky babího léta se alespoň částečně vyskytují. Rozsáhlá tlaková výše je nyní situována nad severní Evropou, takže naše území se nachází na jejím jižním okraji. Vzhledem k tomu k nám proudí sušší vzduch od severovýchodu, proto se také nevyskytují příliš početné ranní mlhy a dohlednosti bývají velmi dobré, přes den i nad 70 km.

V dalších dnech dojde k mírné přestavbě povětrnostní situace. Tlaková výše nad severní Evropou se začne v prvních říjnových dnech přesouvat k jihu, uvolní cestu tlakovým nížím přes sever Skandinávie. Nad středními zeměpisnými šírkami Evropy začne tato tlaková výše zesilovat, její střed se přesune nad oblast severního evropského Ruska zhruba do oblasti Finského zálivu. Tato tlaková výše však bude zasahovat protáhlým výběžkem i nad střední a jihozápadní Evropu, takže vznikne vlastně pás vysokého tlaku vzduchu právě nad naším regionem.

V dalších dnech první říjnové dekády se střed tlakové výše bude zvolna přesouvat nad Balkán a tím by mělo dojít k naplnění definice babího léta. Právě s tím by mělo být spojené počasí typické pro toto roční období, tj. jak již bylo popsáno, četné ranní a dopolední mlhy, na horách jasno a teplo, v nížinách odpoledne po rozpuštění mlh také slunečno a stále ještě relativně teplo kolem 16 až 21 °C. První polovina října bývá také obdobím nejbarevnějších lesů, což je v kombinaci se slunečným počasím jistě lákavá pobídka k výletům.