jasno — tisk
čas výtisku: 2024–07–15 | 02:05 UTC
publikováno: 2015–09–21 | 20:01 UTC
autor článku: Gizmodo
Vesmír: Zatím nejlepší snímky exoplanety, obíhající svoji hvězdu
Máme tu doslova šest sekund obrazu malé skvrny, složené z několika pixelů. Než se však začnete smát, měli byste vědět toto: Záznam tohoto exoplanetárního transitu, jehož jste svědky, nebyl vůbec snadným úkolem. Sledujete Betu Pictoris b, plynného obra o hmotě 10krát až 12krát vyšší, než jakou má Jupiter, a obíhající hvězdu vzdálenou 60 světelných roků. To je 3,527.1012 mil daleko od Země, přičemž my jsme schopni to v současnosti pozorovat! A jestli to stále nedělá dostatečný dojem, pak vězte, že jasnost Beta Pictoris b je přibližně miliónkrát nižší, než jasnost její mateřské hvězdy.

Z naší vzdálené perspektivy by záření hvězdy pohltilo slabý svit exoplanety, ovšem dnes jsme schopni oba objekty rozlišit díky neuvěřitelné konstrukci Gemini Planet Imager (GPI), který je součástí Jižního dalekohledu Gemini, umístěném v Chile. Tento systém jednak zostřuje obraz sledované hvězdy tím, že dokáže eliminovat chvění obrazu, způsobeném zemskou atmosférou. A dále používá také filtr — koronograf, který potlačí rušivé slabé světlo samotné hvězdy, čímž vynikne svit obíhající planety.

Ačkoli se jedná o nejpokročilejší optický systém na světě, astronomové i tak mají k dispozici přímé obrazy jen několika exoplanet, všechno to jsou plynní obři o velikosti překračující velikost Jupitera. Naproti tomu už máme identifikováno více než 2000 jiných exoplanet, zjištěných nepřímými metodami, jako například pomocí poklesu jasu zdrojové hvězdy, přes jejíž disk planeta pravidelně transituje.

V blízké budoucnosti budou k dispozici výkonnější a lepší observatoře, vybavené technikou, jako je James Webb Space Telescope, a s jejich pomocí budeme moci nahlížet hlouběji do vesmíru, odstínit světlo hvězd a spatřovat exoplanety, které jsou zatím nezobrazitelné současnou, o generaci starší technikou. Dá se říci, že tam někde jsou miliardy planet, které čekají na své objevení a zobrazení, jakmile k tomu budeme mít adekvátní techniku.

Originální článek.
Přeložil Petr Dvořák

Odkaz na video.