jasno — tisk
čas výtisku: 2024–07–20 | 03:12 UTC
publikováno: 2015–08–31 | 21:19 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Léto: Přechod k závěrečné, netropické fázi
Tropické léto bývá zpravidla v poslední třetině srpna ukončeno přechodem výraznější studené fronty od západu. Za touto frontou poklesnou teploty vzduchu na hodnoty nižší než 30 °C a léto tak přejde do chladnější fáze, která přeznívá až do konce září, přičemž se postupně ochlazuje s občasnými návraty teplot nad 20 °C, ojediněle i nad 25 °C. Letos, v roce 2015, nastane tato změna v noci z 1. na 2. září, kdy naše území přejde výrazná fronta, spojená s tlakovou níží nad Pobaltím.

Současně zesílí azorská tlaková výše, jejíž střed i rozsah je nyní poněkud severněji, zasahuje až k Islandu, kde se za normálních okolností udržuje tlaková níže. Tato anticyklóna je dosti stabilní, stejně tak jako pobaltská tlaková níže. Mezi těmito dvěma tlakovými útvary bude za zmíněnou studenou frontou proudit do střední Evropy chladný vzduch od severu. Přinese zvýšenou vlhkost, tzn. velkou oblačnost a případné srážky. Ty by neměly být příliš vydatné, nejvíce by jich mělo spadnout mezi 2. a 4. zářím, převážně ve formě přeháněk. Později se více prosadí počasí azorské tlakové výše, které přinese méně oblačnosti a srážek.

Teplota vzduchu bude diametrálně odlišná od srpnových tropických hodnot. Ranní minima poklesnou rozhodně pod 10 °C, v některých lokalitách, jako jsou hluboká údolí řek, bude i pod 5 °C. Přes den pak teplota vzduchu vystoupí na hodnoty mezi 15 až 20 °C.

To by mělo platit v první třetině září. Později by se měl nad Evropou utvořit pás vysokého tlaku, který zřejmě nadále udrží víceméně letní charakter počasí, kdy denní teploty budou dosahovat a možná i přesahovat 25 °C. Stále častěji se začnou vyskytovat noční mlhy v údolích, ale odpoledne se ještě budeme moci zřejmě setkat i s bouřkami, ovšem jen výjimečně.