jasno — tisk
čas výtisku: 2024–07–15 | 02:03 UTC
publikováno: 2015–08–16 | 15:55 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Srážky: Konečně déšť
Po mnohatýdenním období s bezvýznamnými nebo dokonce žádnými srážkami a častými tropickými teplotami (mnohdy se blížícími 40 °C) přichází několik málo dní s trvalým deštěm. Naše krajina potřebuje vláhu velmi naléhavě, protože se dostala do stadia klimatického, půdního i hydrologického sucha. Vegetace usychá a žloutne, listí předčasně opadává ze stromů, lesy mají vzhled začínajícího "barevného" podzimu.

Víkend 15.–16. 8. 2015 přinesl první četnější bouřky a s nimi spojené srážky přeháňkového typu. Od západu k nám postoupila tlaková níže a tyto bouřky se tvořily právě na přední straně této tlakové níže. Ta se pozvolna vyplňuje a současně zesiluje tlaková výše nad Skandinávií a severním Ruskem. Vlivem skandinávské tlakové výše se frontální rozhraní ve vyplňující se tlakové níži nepohybuje, zůstává právě nad naším územím, a díky tomu můžeme očekávat až do středečního dopoledne soustavný déšť, který by neměl být ani příliš slabý, ani příliš vydatný. Tedy přesně to, co je pro zavlažení vysušené krajiny nejvíce potřebné.
Do pondělního odpoledne postoupí kvazistacionární frontální rozhraní velmi pomalým pohybem do své nejvýchodnější polohy nad naším územím, přičemž ve srážkově nejvydatněšjích regionech by měla být intenzita srážek kolem 10 mm/3 hod. Srážky budou kombinované jak z konvektivní (přeháňky), tak z vrstevnaté (trvalé srážky) oblačnosti. Ve vlhkém vzduchu lze předpokládat překročení hranice podmíněné instability a vznik bouřek. Na severu a severovýchodě území bude maximální teplota vzduchu 24-27 °C, zatímco na jihu kolem 15 °C.
V úterý se už začne projevovat vliv skandinávské tlakové výše, která bude zesilovat a pozvolna začne více blokovat stacionární frontální rozhraní, které potom začne ustupovat zpět k západu. Hlavní srážkové pásmo tak bude aktivní na jihozápadě a jihu republiky, kde v poledních a odpoledních hodinách bude intenzita již slábnoucích srážek kolem 5 až 10 mm/3 hod. Na severu a severovýchodě se bude oblačnost protrhávat a vlivem slunečního svitu zde vystoupí teplota vzduchu na 21 až 25 °C, zatímco na zataženém jihozápadě a jihu bude jen kolem 13-17 °C.
Středeční situaci už bude dominovat rozšiřující se tlaková výše od severovýchodu, která přinese další ubývání oblačnosti. Srážky se budou vyskytovat jen na samotném jihu našeho území v již minimálním množství. Teplota vzduchu vystoupí ve středu 19. 8. na celém našem území na 21-25 °C, v nížinách místy až 27 °C.

Zajímavé bude pole větru, které bude zcela odlišné západně a východně od fronty. Západně od její linie bude vát západní až severozápadní vítr o rychlostech 3-6 m/s, východně od fronty pak vítr východní až severovýchodní o rychlostech 2-5 m/s.

Od středy se pak v dalších dnech počasí stabilizuje, bude skoro jasno až polojasno, jen výjimečně se může vyskytnout přeháňka, počasí by mělo být bez bouřek. Už se zřejmě začnou vyskytovat mělké mlhy v údolích, které se brzy ráno rozpustí. Teploty vzduchu by se měly pohybovat na maximech okolo 25 °C, v noci klesnou na hodnoty kolem 10 °C.