jasno — tisk
čas výtisku: 2024–07–20 | 02:44 UTC
publikováno: 2015–08–03 | 18:09 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Jasno: Po několika letech odmlky nový provoz
Jasno.cz vzniklo v roce 2006 tak trochu kuriózním způsobem — v České televizi tehdy vznikal meteorologický naučný seriál Skoro jasno, ke kterému jsem chtěl udělat speciální webové stránky. A namísto sousloví "skorojasno" se přímo nabízela doména "jasno.cz". V této doméně jsem měl cosi jako soukromý propagační záměr ke zmíněnému seriálu. Doménu jsem koupil, protože byla volná a docela dost pěkná.

Seriál v České televizi proběhl, snad byl i úspěšný, vznikla k němu i knížka autorů Aleny Zárybnické, Táni Míkové a Pavla Karase, televizních moderátorů počasí. Na doméně www.jasno.cz však vlastně nikdy nebyl obsah, týkající se tohoto přínosného pořadu. Začal jsem laborovat a vyvíjet rozmanité verze těchto stránek, až jsem se dostal do stadia, že jsem měl více práce se stránkami Českého hydrometeorologického ústavu Avimet a Infomet, takže na Jasno pohříchu nezbýval vůbec žádný čas.

V posledních 2 letech (2013–2015) jsem se plně soustředil na vývoj Avimet.cz a Infomet.cz. Jsou to sesterské weby, vizuálně velmi podobné, ale s poměrně dost rozdílným zaměřením a funkcemi. Dalo to obrovské množství práce, zabralo to spoustu času. Z Infometu jsem derivoval své soukromé Jasno.cz a to teď oživuji do funkční podoby. Záměrem je publikování jak informací o dění v aktuálním počasí, tak novinek ze světa meteorologie a klimatologie, i dalších přírodních věd.

Za těch pár let jsem se i sám trochu posunul, získávám například zkušenosti coby tiskový mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu, začal jsem se více věnovat médiím, a tak i v novém Jasnu.cz najdete třeba zajímavá videa o dění v atmosféře nebo další témata. Krom toho jsem učitelem letecké meteorologie na VŠ obchodní v Praze anebo v různých leteckých školách, takže se budu snažit přinášet studentům informace, potřebné ke studiu.

Doufám, že při návštěvě Jasna.cz budete mít jen příznivé dojmy.