jasno — tisk
čas výtisku: 2024–10–15 | 18:46 UTC
publikováno: 2021–01–06 | 15:43 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Předpověď: Počasí v lednu 2021
Leden 2021 už začal, ale dosavadní průběh zimní sezóny neodpovídá tomu, na jaké zimy jsme v Česku v dlouhodobém teplotním průměru zvyklí, a pravděpodobně ani nadále nelze očekávat chladnou nebo průměrnou zimu. Ostatně klimatologický model CFS ze dne 6. ledna 2021 ukazuje následujících 9 měsíců jako teplotně nadprůměrných. .
V aktuální situaci tlakového pole dominuje rozsáhlá tlaková výše nad Sibiří s hodnotami maximálního tlaku vzduchu kolem 1060 hPa, dále často se vyskytující tlaková níže nad Středomořím, která zasahuje nebo postupuje nad celou střední až severní Evropu, záporná fáze severoatlantické oscilace (NAO), častý výskyt hlubokých tlakových níží mezi 40. až 50. rovnoběžkou u východního pobřeží Severní Ameriky, časté hluboké tlakové níže v oblasti Aleut a také probíhající jev La Niňa, jejíž dopady jsou v evropském regionu málo významné, ale přesto ne nulové. .
V dalším vývoji zeslábne mohutná tlaková výše nad Ruskem a zeslabí svoji blokádu tlakových níží z Evropy. Tyto níže budou moci postoupit dál k východu. Současně dojde k obměně tlakového pole nad Středomořím, kdy se tamější oblast nízkého tlaku vzduchu propojí s rozsáhlou tlakovou níží nad severní Evropou a společně postoupí dál k východu. Do Středomoří se rozšíří z centrálního Atlantiku tlaková výše (obvykle bývá situována v oblasti Azorských ostrovů), nad severním Atlantikem se bude udržovat hluboká tlaková níže a fáze NAO se ustálí na obvyklé kladné fázi. Kolem 13. až 15. ledna se tak do Česka bude dostávat vlhký, ale poměrně teplý vzduch od západu až severozápadu. Stále bude velká oblačnost, většinou zataženo, s přechodným protrháním v neděli 10. a v pondělí 11. ledna. Během úterý 12. ledna by měla od severozápadu přejít studená fronta, která však přinese sněžení hlavně na horách a jen méně významně ve středních polohách. Zde se však sněhová pokrývka neudrží, na horách ano.

Od 15. ledna přes naše území přejde frontální systém a více se uplatní vliv tlakové výše ze Středomoří. Česká republika bude v teplé, jižní části rozsáhlé oblasti nízkého tlaku nad severní Evropou a bude k nám pronikat teplejší vzduch od jihozápadu. Neměla by se ani utvářet teplotní inverze, provázená nízkou stratovitou oblačností, a nelze ani očekávat vydatnější srážky. Mělo by být oblačno, přechodně ale i polojasno, s čerstvým jihozápadním větrem a dohlednostmi nad 30 km. Teplota vzduchu by v této době mohla dosahovat hodnot mezi 5 až 10 °C a v noci by neměla klesat pod 0 °C, alespoň v nízkých a středních polohách. .
Až kolem 20. ledna by se nad Evropou, především nad západní, měla rozprostřít rozsáhlá tlaková níže, přičemž Česko by se nadále mělo nacházet v její přední, teplé části. To by vedlo k novému utvoření výraznější teplotní inverze s výskytem mlh a nízké oblačnosti, a jen s minimem srážek, většinou mrholení. V nízkých polohách by měla být teplota kolem nuly, na horách zřejmě i slabě nad nulou. K likvidaci sněhové pokrývky na horách by docházet nemělo, v nížinách se však vyskytovat sníh nebude.

Závěrečná třetina ledna 2021 tedy bude velmi oblačná, s teplotní inverzí a zřejmě jen výjimečně by mohlo dojít k významnějším srážkám, které budou sněhové jen v horských oblastech. Spolehlivou předpověď na takto vzdálené období nelze udělat, situace se může vyvinout i jinak a třeba sníh napadne i v nížinách. V tuto chvíli se to však jeví málo pravděpodobné. .