jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–24 | 03:19 UTC
publikováno: 2017–12–25 | 06:00 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Vánoce 2017: Teplý sektor
Ani v roce 2017 nejsou Vánoce v České republice na sněhu. Nad celou Evropou je výrazné zonální proudění, ve střední Evropě se uplatňuje teplý sektor rozsáhlé tlakové níže nad severní Evropou. Ze Středomoří k nám do tohoto teplého sektoru zasahuje nevýrazný výběžek vyššího tlaku vzduchu, na středomořském pobřeží je proto velmi pěkné slunečné počasí. V západní a střední Evropě je ale vzduch poněkud vlhčí a utvořila se zde rozsáhlá vrstva nízké inverzní oblačnosti druhu St, Sc, která pokrývá většinu území západní a střední Evropy. .
Vlivem čerstvého proudění je ve všech hladinách vzduch dostatečně promícháván a u zemského povrchu jsou dohlednosti kolem 50 km. Také teplota vzduchu se během noci z 24. na 25. 12. 2017 držela kolem 5 °C. Sněhová pokrývka je pouze na horách, kde jsou ale teploty vzduchu také nad nulou — nulová izoterma je vlivem teplotní inverze ve výšce kolem 3000 m. .
Vánoce 2017 jsou podobně jako v předchozích rocích velmi teplé, provázené čerstvým jihozápadním prouděním a dobrými dohlednostmi. Předpovědní modely uvádějí rychlé vyjasňování a rozpuštění inverzní oblačnosti, ta je však dosti trvalá a nerozpouští se. .
Výraznější ochlazení zatím modely nepředpovídají. Podle amerických klimatologických modelů by také leden 2018 měl být teplotně výrazně nadprůměrný.