jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–21 | 13:41 UTC
publikováno: 2017–09–26 | 05:42 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Babí léto 2017: Rozhraní září a října
Babí léto je povětrnostní singularita, která se s velkou pravděpodobností vyskytuje v období září nebo října, a má různé trvání. Letos se takové počasí utvoří v posledních zářijových dnech a vytrvá pravděpodobně v prvním říjnovém týdnu. Typickým rysem bude noční chlad s výskytem přízemních mrazíků a pravděpodobně také místy s teplotami slabě pod nulou i ve standardní dvoumetrové výšce nad povrchem. Přes den by mělo být na většině území jasno až polojasno s teplotami kolem 15 °C, ojediněle až 20 °C. Velmi četné budou noční mlhy, které se udrží až do dopoledních hodin, později v některých lokalitách mohou zůstat i většinu dne.

Příčinou letošního babího léta je mohutná tlaková výše nad Finskem a Ruskem, která zasahuje až do střední Evropy a časem by se měla propojit s tlakovou výší nad Atlantikem. Vliv těchto tlakových výší by se měl ještě zesílit kolem 4. 10. Vítr by prakticky neměl foukat, měla by se utvořit teplotní inverze a pod ní ve studeném vzduchu četné mlhy dlouhého trvání.

Až kolem 10. 10. by měl pás vysokého tlaku vzduchu ustupovat k jihu do Středomoří, zatímco u nás ve střední Evropě začne zesilovat západní proudění, které inverzi naruší a přinese oblačnější, ale v nížinách teplejší počasí. Okolo 14. 10. by pak měla přes střední Evropu přejít tlaková níže a s ní spojené frontální rozhraní, za kterým by v týlu této cyklóny měl začít proudit studený vzduch od severozápadu.

Předpovědi na delší období jsou však zatíženy větší mírou nejistoty. Text vychází ze současných dostupných pramenů, ale je pravděpodobné, že v příštích dnech se výhled počasí bude ještě měnit. Nicméně rozvoj tlakových výší nad Ruskem a nad Atlantikem a jejich vliv na střed Evropy se nyní zdá být dosti konzistentní.