jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–19 | 16:01 UTC
publikováno: 2016–09–09 | 05:34 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Předpověď: Víkend 10. 9. – 11. 9. 2016
V noci z pátku na sobotu bude v ČR skoro jasno, vyskytovat se bude cirrovitá oblačnost. Vítr se ztiší na slabý proměnlivý, ve středních a vyšších polohách bude foukat východní až jihovýchodní kolem 3 m/s. Teplota vzduchu bude pomalu klesat na hodnoty kolem 15 °C. V sobotu ráno kolem východu slunce budou ranní teplotní minima většinou mezi 11-15 °C. Místy se utvoří kouřma a ranní mělké radiační mlhy, které se po východu slunce rozpustí.
V sobotu přes den bude jasno až skoro jasno, v západní polovině republiky může být přes den i mírně zvětšená oblačná pokrývka — polojasno kupovitou oblačností. Srážky se vyskytovat nebudou, pouze v oblasti Krušných hor a Šumavy by se ve výjimečném případě mohla objevit odpolední přeháňka. Vítr bude slabý východní až jihovýchodní do 4 m/s. Sobotní maximální teploty vystoupí na 24-28 °C; nejtepleji bude v Polabí a také na jižní Moravě, kde teplota může překročit 30 °C.
Večer v sobotu bude skoro jasno, v západní části ČR přechodně i polojasno střední oblačností, beze srážek. Vítr bude slabý proměnlivý do 2 m/s nebo bezvětří. Večerní teploty vzduchu poklesnou na 14-18 °C. Na obloze bude svítit dorůstající Měsíc ve fázi mezi první čtvrtí a úplňkem; Měsíc zapadá v sobotu kolem 22:30 SELČ.

V neděli se opět k ránu utvoří kouřma a ojedinělé mělké mlhy. Bude jasno až skoro jasno, noční teploty poklesnou na 11-15 °C a vítr nebude foukat. Ve vyšších polohách bychom zaznamenali jihovýchodní vítr 3 m/s. Přes den bude jasno až skoro jasno, v oblasti Šumavy, Krušných hor a hor na severu Čech bude až oblačno kupovitou oblačností; v těchto regionech se také může ojediněle vyskytnout přeháňka. Vítr přes den bude velmi slabý východních až jihovýchodních směrů, ve Slezsku severovýchodní, do 4 m/s. Odpolední teploty opět vystoupí na 24-28 °C, ojediněle mohou překročit i 30 °C, zejména na jižní a jihovýchodní Moravě.

.
Podobný ráz počasí by měl setrvat zřejmě do 15. až 16. 9. Nutno počítat se skoro jasným a velmi teplým počasím prakticky beze srážek, s převažujícím jihovýchodním prouděním a nočními mělkými radiačními mlhami v údolích. .