jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–19 | 17:02 UTC
publikováno: 2016–08–10 | 05:01 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Perseidy: Kdy bude vhodné počasí na pozorování?
Kolem 12. srpna vrcholí četnost meteorického roje Perseid. V průměru je zaznamenáno 70 meteorů za hodinu. V noci z pátku 12. 8. na sobotu 13. 8. 2016 však v České republice nebude vhodné počasí pro pozorování, kvůli přecházející studené frontě a zatažené obloze. Lepší podmínky budou o noc dříve, ze čtvrtka na pátek. Mělo by být jasno až skoro jasno, během noci se bude od západu nasouvat vysoká a střední oblačnost Ci, Ac, která ale bude pokrývat oblohu hlavně v západní části republiky, a během noci se bude posouvat dále k východu. Bude proto lepší pozorovat hned po setmění, dokud bude hvězdná obloha dobře viditelná. .
Vítr se v noci úplně neutiší, na většině území bude foukat slabý jihozápadní kolem 2 m/s. V údolích však bude bezvětří a vlivem ukládání chladnoucího vzduchu zde mohou poklesnout noční teploty i pod 5 °C, takže pro pozorování z takových míst lze doporučit teplé oblečení. Na otevřených a vyvýšených místech, jako jsou např. vrchoviny nebo hory, nutno počítat i s čerstvějším větrem a teplotami kolem 10 °C, tj. rovněž nepříjemnými ochlazujícími podmínkami.
Pro pozorování meteorického roje není potřeba dalekohled. Vhodné je fotografování širokoúhlým objektivem, ale pozor na chvění stativu vlivem větru.
Radiant meteorického roje Perseid leží (jak název napovídá) v souhvězdí Persea, které se před půlnocí nachází na severovýchodní obloze a během noci stoupá nad východní obzor.