jasno — tisk
čas výtisku: 2024–06–19 | 15:49 UTC
publikováno: 2016–04–25 | 21:40 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Předpověď: Poslední dubnový týden chladný
Duben na strakaté krávě jezdí — říká pranostika a myslí tím, že počasí je v dubnu proměnlivé, "strakaté". Zatímco 5. duben byl nejteplejším dnem tohoto měsíce v roce 2016 s teplotami na některých stanicích v ČR i přes 25 °C, poslední dubnový týden je chladný. Mírné oteplení přijde až o víkendu a v prvním květnovém týdnu.
V úterý 26. 4. 2016 bude přes naše území postupovat studená fronta, která přinese velkou oblačnost a srážky, které budou v nižších polohách dešťové, ale ve středních a vyšších polohách smíšené nebo sněhové. Zimní počasí samozřejmě nepotrvá příliš dlouho, na to je roční doba již pokročilá. Bude se jednat jen o běžnou studenou jarní epizodu v trvání zhruba 3 dnů. Postupující fronta však bude během dne slábnout, její srážkové pole se bude stávat více nehomogenní a srážek bude ubývat. Odpoledne od západu bude méně oblačnosti. Vát bude jihozápadní vítr o rychlostech kolem 5 m/s, v kopcovitém terénu a na horách však bude vítr velmi silný, kolem 15 až 20 m/s. Proto se na horách mohou utvářet i sněhové jazyky.
.
Cyklonální charakter počasí bude trvat i ve středu a ve čtvrtek. Převažovat bude velká oblačnost, četné přeháňky a nízké teploty — noční hodnoty teplot budou kolem 0 °C, místy ale i kolem -4 °C. Přes den vystoupí teplota na 6 až 10 °C. Teprve v pátek 29. 4. se k nám prosadí nevýrazný hřeben vyššího tlaku vzduchu od jihozápadu a přinese mírné zlepšení počasí. V pátek bude polojasno až skoro jasno, slabý západní vítr, který se odpoledne utiší. Denní teploty dosáhnout 10 až 14 °C. .
V sobotu 30. 4. 2016 bude v noci a dopoledne jasno až skoro jasno, slabý vítr jižních směrů. Teploty přes den vystoupí na 12 až 16 °C, v nejteplejších lokalitách by mohlo být až 18 °C. Večer se na západě Čech vyskytne zvětšená oblačnost s přeháňkami a bouřkami. Na ostatním území však bude skoro jasno a beze srážek, se slabým jihovýchodním větrem.
1. 5. bude velká oblačnost, od západu přejde slabé frontální rozhraní s deštěm, který ale nebude výrazný. Teploty dosáhnou zhruba 10 až 14 °C. Do 5. května bude nadále hodně oblačné počasí s občasnými přeháňkami a bouřkami, teploty budou přes den dosahovat 11 až 15 °C. Celkově se stále bude projevovat cyklonální charakter počasí, vlivem přízemní i výškové brázdy nižšího tlaku. Zatím tedy nepředpokládáme nástup jasného, slunečného a teplého květnového počasí, alespoň do 5. 5. 2016. .