jasno — tisk
čas výtisku: 2024–04–23 | 20:14 UTC
publikováno: 2016–02–22 | 10:52 UTC
autor článku: Petr Dvořák
Zima: Konec února chladný
Začátek posledního únorového týdne 2016 je sice velmi teplý a větrný, ale v dalších dnech nastoupí zřetelně chladnější počasí. Už v noci na úterý 23. 2. 2016 postoupí od severozápadu nad naše území studená fronta, která přinese zpočátku déšť, ten se ale postupně bude měnit ve sněžení i ve středních a nižších polohách.
Zatímco v pondělí 22. 2. 2016 je při zemi denní teplota kolem 12 °C a v hladině 850 hPa je mírně nad nulou, o 24 hodin později bude nad západními Čechami podle předpovědi ČHMÚ při zemi 2 až 6 °C, v hladině 850 hPa (ca. 1500 m nad mořem) již -6 °C, nad Moravou bude ještě zbytek teplejšího vzduchu s teplotou 1 °C — teplý vzduch však i zde bude ustupovat a bude nahrazen studenou vzduchovou hmotou od severozápadu.
.
Další vývoj počasí bude zajímavý. Nad jihozápadní Evropou se utvoří rozsáhlá tlaková níže, po jejímž severním okraji k nám bude proudit zpočátku chladnější a vlhký vzduch. To přinese studenější počasí a zejména na horách také možnost nové sněhové pokrývky. Oblačnost však bude velmi proměnlivá, značný vliv na vývoj oblačnosti bude mít reliéf terénu a budou také rozdíly mezi severní a jižní částí našeho území, kdy na jihu bude oblačnosti i srážek více než na severu. Koncem týdne by se naše území mělo dostat do teplého sektoru tlakové níže nad Středomořím, což přinese poněkud teplejší počasí s velkou oblačností a tekutými srážkami.
Počasí na začátku března je zatím dost nejisté. Model GFS naznačuje mírné ochlazení a návrat teplot pod nulu, ale míra nejistoty je zde velká. Podle současných výpočtů by se středomořská tlaková níže měla začít přesouvat k východu, čímž se střední Evropa dostane na její severozápadní okraj a současně na přední stranu tlakové výše nad Atlantikem. To by přineslo severní chladné proudění se sněhovými přeháňkami.